Back to All Events

Krassowski - Rigamonti - Afganistan


  • Pix House 35 Głogowska Poznań, wielkopolskie Poland (map)
DSC2021-1024x684.jpg

KRASSOWSKI - RIGAMONTI - AFGANISTAN
Pix.House
25.09.2015

Wystawa "Afganistan" to opowieść o zmieniającym się kraju. Prowokuje do zadania ważnych pytań, szczególnie w obliczu "kryzysu imigracyjnego". Nasuwa możliwe rozumienie skomplikowanej sytuacji kraju permanentnie pogrążonego w wojnie.

https://pix.house/afganistan/

Zdjęcia Witolda Krassowskiego prezentują życie codzienne zwykłych ludzi w “Afganistanie”.

“Ponad naszymi głowami”:

“Istnieją pewne opinie, że Afgańczycy powtarzają na okrągło niczym mantrę swoje odpowiedzi na pytania dotyczące ich kraju.

Opinie te niekoniecznie odzwierciedlają fakty lecz z pewnością przedstawiają stan umysłu tych ludzi. W ten sposób stają się one faktami.

– Straciliśmy inicjatywę w naszym kraju. Amerykanie narzucili nam ten rząd, który sami kontrolują…

– Straciliśmy naszą solidarność…..

– Musimy znaleźć nowy system…

– W Afganistanie nie ma rozprzestrzenionej na szeroką skale narkomanii…..”

 

Zdjęcia Maksymiliana Rigamonti to historia Polaków uczestniczących w misji wojskowej w Afganistanie.

Afganistan jest w nas

“Wylądowałem. Wśród dwóch tysięcy żołnierzy. Nie znałem nikogo. – „E, ty! Masz coś?” – zagadnął mnie taki jeden. I już wiedziałem, że będzie bohaterem moich zdjęć. Zaraz poznał mnie ze swoimi kumplami. I zostałem ich kumplem. Szybko zapomnieli, że zamiast kałacha mam canona. Byłem z nimi przez półtora miesiąca. Fotografowałem ich codzienność. I straszną – z wybuchami, strzałami. I przyjemną – z plażowaniem, dowcipami i nudą. Wojnę zobaczyłem. Z zupełnie innej strony.”

 

Witold Krassowski
Rocznik 1956. Z wykształcenia lingwista. W PRL-u pracował dla prasy katolickiej. W latach 80. związany z agencją AP (stringer). W latach 1988-93 freelancer, opublikował kilkanaście reportaży w brytyjskim “The Independent”. Do 2005 roku związany z brytyjską agencją Network Photographers. Dwukrotny laureat (1992, 2003) oraz juror (1999) World Press Photo. Wielokrotnie nagradzany w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Jego wystawy, m.in. Powidoki z Polski oraz British Pastimes były wielokrotnie pokazywane w Polsce i za granicą. W 2009 roku wydał album pt. Powidoki z Polski, dokument przemian ustrojowych w Polsce lat 1989-97, okrzyknięty najlepszą publikacją fotograficzną roku, a nawet najważniejszym albumem ostatniego 10-lecia. Fotografował m.in. w Mongolii, Afganistanie, Tanzanii, Indiach, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Austrii. Reprezentowany w Polsce przez EK Pictures.

www.witoldkrassowski.com

 

Maksymilian Rigamonti (ur. w 1974 roku w Warszawie).

Studiował projektowanie graficzne na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Członek ZPAF. Od 2005 roku współpracował z tygodnikiem Newsweek Polska. Od 2011 do 2015 roku fotoreporter tygodnika Wprost. Obecnie fotograf Dziennika Gazety Prawnej. Pięciokrotnie był w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2011 roku otrzymał specjalną nagrodę Banku w konkursie BZ WBK Press Foto przyznawaną za fotoreportaż o katastrofie w Smoleńsku. W 2012 roku projekt “Bykownia. Archeologia zbrodni” zostaje sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. Przy współpracy Press Club Polska powstaje katalog i wystawa plenerowa. Prezydent RP Bronisław Komorowski obejmuje ten projekt swoim patronatem. Projekt ten wygrywa główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 – Zdjęcie Roku – zdobywając równocześnie I miejsce w kategorii Fotoreportaż Życie codzienne. W grudniu 2013 indywidualna wystawa w Galerii Studio w Warszawie i publikacja artbooka “Afganistan jest w nas” z tekstami m. in. Ewy Rubinstein, Jana Grarupa i Pawła Reszki. Projekt ten zostaje sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury. W 2014 roku otrzymał roczne stypendium twórcze od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.maksymilianrigamonti.com

Later Event: June 23
Festiwal Non-Fiction